به زبان ساده میتوان گفت انتقال دادن یک آدرس  یا URL را به آدرس دیگر ریدایرکت گویند. برای مثال سایتی به آدرس yares.ir داریم و دامنه دیگری مثل yares.com  نیز خریداری کرده ایم ، میخواهیم در نتیجه سرچ yares.com  سایت yares.ir  نمایش داده شود.

به زبان گوگل ریدایرکت یعنی انتقال بازدید کنندگان به مکان جدید.

یکی دیگر از موارد استفاده ریدایرکت برای سایت هایی است که چندین دامنه دارند و میخواهند در نتیخه سرچ یکی از آن ها مابقی دامنه ها نیز نمایش داده شوند برای SEO بهتر معمولا ازین روش استفاده می شود.

redirection

انواع ریدایرکت:

  • ریدایرکت 301 یا کلی : که دراین نوع صفحه بطورکلی ریدایرکت می شود کاربرد این نوع در سئو است. در بسیاری از مواقع ریدایرکت 301 بهترین گزینه است .

ریدایرکت 302 یا موقت: در این نوع رتبهURL برای خود حفظ شده و بهURL دیگری داده نمی شود صفحه بطور موقت  تنها برای چندروز یا چند ساعت ریدایرکت می شود.

ممکن است بخواهید یک صفحه معتبر و محبوب سایت را برای مدت محدود از دسترس خارج کنید که با استفاده از ریدایرکت 301 ، در این صورت خطای 404 برای کاربران نمایش داده می شود . اما با استفاده از ریدایرکت 302 کاربران سایت را به صورت موقت و محدود به آدرس جدید هدایت میکند.اما باید در نظر داشت که موتورهای جست و جو نسبت به ریدایرکت 302 کمی سخت گیر هستند . بطوریکه اگر زمان زیادی از ریدایرکت 302 استفاده موتورهای جست و جو بصورت خودکار مانند ریدایرکت 301 عمل میکنند

redirection 301&302

  • ریدایرکت 307:

این نوع ریدایرکت هم فعالیتی هم چون ریدایرکت 302 دارد با این تفاوت که به مراتب از آن ضعیف تر است، در مواقعی که کاربر بخواهد به طور موقت وبسایتی  را منتقل کند و سرور او نیز از HTTP  نسخه 1.1 استفاده کند چون نمی توان از سازگار بودن موتورهای جست و جو با صفحه جدید مطمئن بود بنابراین بهترین گزینه برای ریدایرکت موقت، همان ریدایرکت 302 است.

درنظر داشته باشید ریدایرکت دائمی کمی زمان میبرد ،حال اگر وبسایت  شما از جانب ربات های گوگل دیر به دیر مورد بررسی قرار میگرند باید امادگی این را داشته باشید که پس از ریدایرکت شدن صفحه از رتبه و اعتبار سایت شما کاسته شود.

انتقال محتوا از یک دامنه به دامنه دیگر کمی پیچیده تر است و به خاطر مسائل خاص آن ، اعمال آن توسط موتورهای جست و جو نیاز به زمان بیشتری دارد.

موتورهای جست و جو به خاطر مسائلی مثل هک شدن یا فعالیت اسپمرها، این نوع ریدایرکت ها را قبل از به حساب آوردن همواره مورد بررسی قرار میدهند.

REDIRECTION

ریدایرکت آسان به وسیله افزونه redirection در وردپرس

افزونه پرسرعت و قدرتمند redirection  این امکان را به سایت هایی که با وردپرس طراحی شده اند می دهد که به راحتی صفحه ای از سایت را به صفحه دیگر ریدایرکت کنند.

در اینجا نا حوه کار باین افزونه را آموزش میدهیم:

پس از نصب افزونه redirection در نوار بالایی صفحه 7 گزینه وجود دارد، اولین گزینه آن redirects  را انتخاب کنید پس از آن به راحتی میتوانید لینک یکی از سایت های خودرا بر دیگری ریدایرکت کنید.

برای این کار کافی است دز قسمت  Add mew direction و در کادر source URL آدرس لینک قبلی و در قسمت

Target URL آدرس لینک جدید صفحه ای که میخواهید کاربران به آن منتقل شوند را می نویسید، در انتها روی دکمه آبی رنگ Add direction کلیک می کنیم. کار با افزونه redirrection

ریدایرکت صفحات پس از تغییر دامنه

ریدایرکت کردن و تغییر URL امری رایج در فضای وب است. بسیاری از طراحان در ابتدای فعالیت خود از دامنه های نامناسب استفاده می کنند، اما باگذشت زمان تصمیم به تغییر دامنه میگیرند.

فیلترینگ نیز از دلایل اصلی تغییر دامنه در ایران به حساب می آید. ریدایرکت کردن آدرس قبلی به آدرس جدید راهی است برای حل این مشکلات که البته باید از مسیر درست خود انجام شود.

برای انجام این کار وارد پنل مدیریت هاست خود بشید و در پوشه دامنه قدیمی سایت خود یک فایل با نام .htaccess ایجاد کرده سپس کدی که در ادامه آمده است را در فایل .htaccess قرار دهید.

توجه داشه باشید که بجای olddomain نام دامنه قدیم و بجای newdomain نام دامنه جدید خود را بنویسید.

# options+FollowSymLinks

RewriteEngine On

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^olddomain\.com$ [OR] RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www\.olddomain\.com$
RewriteRule ^(.*)$ “http\:\/\/www\.newdomain\.com\/$1” [R=301,L]

پیشنهاد میکنیم مطالب زیر راهم مطالعه فرمایید:

محتوای مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست